“DENİZİN BÜYÜSÜ” PROJESİ KAPSAMINDA TEKNE ve YAT BAKIM ONARIM DERSİ MEB MÜFREDATINDA
2 Temmuz 2019
MYK’NIN UYEP-II PROJESİ HİBE PROGRAMLARI İLE 32 BİN BİREY YETERLİLİK BELGESİ ALDI ve 31 ULUSAL MESLEK STANDARDI ve 63 ULUSAL YETERLİLİK HAZIRLANDI
14 Mayıs 2019

TÜRKİYE’DE KAN TRANSFÜZYON YÖNETİM SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN TEKNİK YARDIM PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI

17 Haziran 2019

AB Katılım Öncesi Yardım Aracı – IPA II dönemi kapsamında uygulanan İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı çerçevesinde yürütülen “Türkiye’de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi“nin açılış toplantısı 14 Haziran “Dünya Kan Bağışı Günü“nde Ankara’da organize edildi.

Toplantının açılış konuşmaları; T.C. Sağlık Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN , T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet TEKIN, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Süreyya ERKAN, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ekonomik Kalkınma Bölüm Başkanı-Birinci Müsteşar Sn. Angel GUTIERREZ-HIDALGO ve Consorsiyum lider kuruluşu EPOS Health Management GmbH Direktörü İbrahim SHEHATA tarafından yapıldı.

Türkiye Kan naklinde yeni döneme geçiyor
Türkiye’de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi’nin Dünya Kan Bağışı Günü’nde Ankara’da organize edilen açılış toplantısı Projenin yararlanıcılarından Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılay’ı ve pek çok ilgili tarafın katılımıyla gerçekleştirildi. Projenin uygulanacağı üç sene içinde gerçekleştirilmesi öngörülen hedeflerin paylaşıldığı toplantıda uzmanlar; kanın kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini sağlamak amacıyla tasarlanan “yeni hasta kan yönetimi” hakkında bilgileri ve proje çıktılarını katılımcılarla paylaştı.

3 yılın sonunda 6 rehber hazırlanacak
Toplantıda ilk konuşma Sayın Prof. Dr. Ahmet Tekin tarafından gerçekleştirildi. Tekin, güvenli kan kullanımı üzerinde durduğu konuşmasında 2005’ten bu yana yürütülen Ulusal Kan Politikası sürecindeki mihenk taşlarından bahsetti. Daha önce modern hasta kan yönetimi için iki proje geliştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Tekin, bu doğrultuda, daha önce eğitici hizmet vermek üzere 750 akademisyenin hizmet içi programlara dâhil olduğu bilgisini paylaştı. Bu gelişmelerin 3’üncü ayağı olan Türkiye’de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi için ise “3 yıl sürecek bu projenin sonunda 6 rehber hazırlanacak. Projenin tüm paydaşlarına teşekkür ederim. Ülkemiz için hayırlara vesile olsun” dedi.

Kan bağışı oranı binde 30’a çıkarılacak
Tekin’in ardından söz alan Sayın Süreyya Erkan ise projenin İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programının “Sosyal İçerme İçin Kapasite Geliştirme” şeklinde tanımlanan program aktivitesine katkıda bulunacağını belirtti. Bu projeyle pek çok insanın hayatında önemli değişiklikler olacağını kaydeden Erkan, kan transfüzyonunun yan etkilerinin minimuma indirileceğini söyledi. Erkan, gelecek 3 yılın hedefleri arasında kan bağışı yapma oranını her bin kişi başına 27’den 30’a çıkarmanın da yer aldığını ifade etti.

“Doğru kan doğru kişiye, doğru zamanda”
Son olarak katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasında katılımcılardaki çeşitliliğe dikkat çekti. “Bugün burada farklı uzmanlık alanlarındaki hekim arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarımız, meslektaşlarımız olması bu konunun ne kadar önem verildiğini göstermesi açısından görmek güzel” diyen Güven, paydaşların bu güne kadar olan ve bundan sonra devam edecek iş birliği ve katkılarının önemine dikkat çekti. 2008’den bu yana kan transfüzyonunu uygulamasının tek elden yürütülüyor oluşunu hatırlatan Güven, bu proje sonrası için ise “Doğru kan doğru kişiye, doğru zamanda verilmesi için çalışmalar devam edecek. Güvenli kan aktarımı konusunda projeler güncellenmeye devam edecek. Umarım verimli bir proje olur ve ileride övgüyle bahsederiz” dedi.